Strona główna » Gry szkoleniowe dla firm jako narzędzie HR
Strona główna » Gry szkoleniowe dla firm jako narzędzie HR

Gry szkoleniowe dla firm jako narzędzie HR

Gry szkoleniowe stają się coraz bardziej popularne w świecie biznesu. Najlepiej można to zaobserwować na przykładzie korporacji i dużych firm, w których mechanizmy gier są regularnie wykorzystywane jako skuteczne, a przy tym atrakcyjne narzędzie edukacyjne. Gry szkoleniowe potrafią w znacznym stopniu ułatwić pracę w dziale HR. W jaki sposób? O tym poniżej.

Gry szkoleniowe, które otwierają oczy

Grywalizacja znajduje szerokie zastosowanie w procesach rekrutacyjnych i szkoleniowych realizowanych w ramach codziennej pracy działu HR. Nie tylko angażuje i motywuje pracowników do działania, ale także potrafi zapewnić dobrą zabawę. Dodatkowo, stanowi skuteczne narzędzie wywierania wpływu. Dzięki grom szkoleniowym pracownicy kadrowi nie muszą już martwić się problemem niskiej skuteczności tradycyjnych szkoleń czy warsztatów. Wszystko dlatego, że nowoczesny wynalazek jakim jest gamifikacja, w przeciwieństwie do klasycznych sposobów przyswajania wiedzy, uwzględnia wszystkie trzy elementy składające się na kompetencję. Mowa o wiedzy, umiejętnościach oraz postawach. Brak choćby jednego z nich osłabia efektywność działania pracowników, co w perspektywie czasowej może generować dodatkowe koszty dla firmy. Fenomen gier szkoleniowych w dużym stopniu wynika z tego, że nie tylko pozwalają one na ćwiczenie nowych umiejętności, ale także wpływają na nastawienie pracownika. Dzięki nim uczestnik szkolenia zyskuje świadomość tego, jaki jest sens jego pracy, a także poczucie realnego wpływu na to, co robi.

Oszczędność czasu i samodzielność

Dobrze zaprojektowana gra szkoleniowa jest bardzo dobrze osadzona w firmowej rzeczywistości, dzięki czemu jej uczestnik ma szansę w bezpiecznych warunkach eksperymentalnych samodzielnie podejmować decyzje i wyciągać z nich wnioski. Na końcu może też otrzymać wartościową informację od trenera. Po takim treningu faktyczna praca może przebiegać o wiele bardziej efektywnie.

Badania nad grami szkoleniowymi dowodzą że są to narzędzia, które pozwalają rozwijać i trenować:

  • zdolności przywódcze,
  • analityczne myślenie,
  • umiejętności organizacyjne,
  • samodzielność w działaniu.

Rozwój działu HR, rozwój firmy

Szczególnie skuteczne są gry symulacyjne. Wielu ich uczestników deklaruje, że jeden dzień gry pozwolił solidnie przetrenować to, czego uczyli się przez kilka lat. Jeśli jesteś pracownikiem działu HR i zależy Ci na sprawnej realizacji postawionych celów, a tym samym działanie na rzecz rozwoju firmy, rozważ wprowadzenie gier szkoleniowych do swojej organizacji.

Gdzie szukać skutecznych gier szkoleniowych dla firm?

Nie wiesz gdzie szukać narzędzi tego rodzaju? Sprawdzonym miejscem jest doji-academy.com, czyli platforma gier edukacyjnych i grywalizacji szkoleń. Jej flagową grą jest Cafe Manager, czyli angażująca fabularna gra przeglądarkowa stworzona dla celów szkoleniowych. Uczestnicy rozwiązują nietypową zagadkę kryminalną, a jednocześnie zdobywają cenną wiedzę biznesową, którą następnie potrafią skutecznie zastosować w praktyce.