Strona główna » 5 powodów dla których warto stosować gry szkoleniowe
Strona główna » 5 powodów dla których warto stosować gry szkoleniowe

5 powodów dla których warto stosować gry szkoleniowe

Odkąd pojawiły się gry szkoleniowe przyswajanie wiedzy nowej wiedzy coraz mniej kojarzy się ze żmudną nauką teorii zawartej w podręcznikach czy przekazywanej na kilkugodzinnych wykładach. Tymczasem ludzie uczą się nie tylko poprzez teorię. Równie ważne jest też doświadczenie, obserwacja, a także możliwość eksperymentowania. Ma szczególnie duże znaczenie w szkoleniach firmowych, w których szczególny nacisk kładzie się na umiejętność zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce. Pracownicy powinni zrozumieć przekazywane treści w sposób całościowy i w zgodzie z kontekstem. Gry szkoleniowe to nowoczesne i wygodne narzędzia, które umożliwiają skuteczną realizację powyższych celów. Poniżej znajduje się 5 najważniejszych argumentów, dla których warto stosować je w firmach.

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka

Gry szkoleniowe pozwalają w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach sprawdzić jak zdobyta wiedza teoretyczna przekłada się na działania praktyczne. Dla pracowników jest to szansa zyskania szerszej perspektywy patrzenia na dany problem, przy czym firma nie ponosi w związku z tym konsekwencji, które mogłyby rzutować na pogorszenie kondycji firmy czy generować dodatkowe koszty. Nie od dzisiaj zresztą wiadomo, że nauka poprzez doświadczanie jest o wiele bardziej skuteczna niż “sucha” analiza dostępnych materiałów szkoleniowych.

Zrozumienie, które prowadzi do uzyskania nowych kompetencji

Sama wiedza to jeszcze nie wszystko. Równie ważne jest to, by pracownik rozumiał co robi, wiedział jaki ma to cel i dlaczego jest to opłacalne. Jest to możliwe właśnie za sprawą gier szkoleniowych, które pozwalają krok po kroku przejść przez cały proces, a tym samym poznać instrukcję, motywy i konsekwencje danego działania. Dzięki temu uczestnicy szkolenia czują się bardziej zmotywowani do działania, zyskują nowe, cenne umiejętności, a tym samym rzeczywiście czują się bardziej kompetentni.

Skuteczna nauka, czyli wyzwanie, przygoda i dobra zabawa

Warto zaznaczyć, że gry szkoleniowe dzielą się na dwie podstawowe grupy: symulacje biznesowe, zwane też grami symulacyjnymi oraz gry planszowe. Te pierwsze zapewniają możliwość weryfikacji zdobytej wiedzy, natomiast drugie to szansa przeżycia prawdziwej przygody, a jednocześnie ambitne wyzwanie, ponieważ gracze nie znają teorii, modeli ani żadnych koncepcji. Rozgrywka wymaga podejmowania samodzielnych decyzji, analitycznego myślenia i łączenia faktów. Efekt? Zaangażowanie, dobra zabawa i satysfakcja, jeśli uda się zrealizować cel. Gry szkoleniowe, zwłaszcza te przemyślane i dobrze zaplanowane, wciągają. Statystyki mówią same za siebie: każdego dnia niemal 40 milionów ludzi siada do komputera i zagłębia się w wirtualny świat gier. Co ciekawe, kobiet jest jedynie o kilka procent mniej niż mężczyzn.

Stopniowanie, systematyzacja wiedzy

Zgodnie z logiką gier szkoleniowych każdy kolejny etap wiąże się z wyższym stopniem trudności. Gracz wspina się po kolejnych szczeblach, coraz dalej i dalej. Nawet jeśli pojawi się trudny moment, tym co nie pozwala się poddać jest flow, który większość z nas odczuwa w trakcie gry. To właśnie on pozwala zachować równowagę pomiędzy rosnącym wyzwaniem, a posiadanymi umiejętnościami.

Natychmiastowa informacja zwrotna

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod zdobywania wiedzy, gry szkoleniowe pozwalają uzyskać informację zwrotną od razu po zakończeniu danego etapu. Uczestnik zostaje poinformowany o tym gdzie popełnił błędy, na co powinien zwrócić uwagę i jakie taktyki zastosować w przyszłości. Warto podkreślić, że gry szkoleniowe jak najbardziej dają prawo do błędów. W końcu to na nich człowiek uczy się najlepiej.